4 Aralık 2016 Pazar

samimiyet güven hissettirmez mi?

İnsanlar samimiyetin, yakınlığın onlara rahatça istedikleri gibi davranma hakkını verdiğini sanıyor. Evet, samimiyet bir rahatlık sağlar; kendin olma rahatlığı, savunma mekanizmalarını kaldırıp zayıflığını gösterme rahatlığı... Yüklerinden arınırsın. Ama karşındaki kişinini kişiliğini yok sayma, duygularını önemsememe, ona istediğin gibi muamele etme hakkı vermez.
Yakınlık özen gerektirir; karşındaki kişiyi kabul eder ve ona değer verirsin -bunu gösterirsin- , ufak adımlarla yaklaşırsın sarsılmasın diye.
Samimiyet, karşındaki kişinin gözlerine bakıp sana açtığı kapılardan sessizce bakmak, onu anlamaktır. Bu anlayışın dile getirilmesine her iki kişi de ihtiyaç duymaz; istemez de sanki gözlerdeki büyü kaçmasın diye. Bir bakışla kurulur sevgi köprüsü ve öyle herkes hissedemez kalbinde, anlayamaz üstelik ya da anlamaktan kaçınır. Belki de uzun zaman önce içini dinlemeyi bıraktığı içindir. Evet, samimiyet bir rahatlık verir ama haddini aşma hakkı vermez.christina aguilera - telepathy

you know how to read my mind

6 yorum:

 1. Samimiyet deyince yerden yere vurmak gerektiğini sanıyor çoğu kişi. Halbuki asıl samimi olunca daha hassas davranmalı insan karşısındakine çünkü o kişi hassas yanlarını göstermiştir ve olur da oralardan yanlışıkla vurulursa bunu ciddiye alacaktır.

  Güzel bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dolu dolu bi 'aynen' diyorum. :) teşekkür ederim.

   Sil
 2. Samimiyetin fazlası laubalilik sınırına girer.İnce bir çizgidir o.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelin takmadığı bi çizgi, o kadar alışılmış ki.

   Sil
 3. yok ya bizim ülkede bunun sınırı. hemen kanka derler bir günde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkede sevmek bencilce yapılan bir eylem. Herkes herkesle kanka ama kanka dense bile karşıdaki düşünülerek sevilmiyor. Ezbere roller biçiliyor herkese ve çok nadir anlamaya çalışıyor insanlar ezber bozanı. Herkes aynı şekilde sevmez ve aynı şekilde göstermez sevgisini, dostluğunu. Ezbere sevdikleri için kazık yiyorlar samimi olduklarından.

   Sil