26 Şubat 2017 Pazar

6. hissi izlerken
Bir psikoloji öğrencisi olarak içinde psikologların olduğu filmlerden kendime ders çıkarmaya çalışıyorum. Üçüncü tekil kişi olarak gözlem yaptığınızda durumlara farklı açılardan bakıp olayları daha iyi anlayabiliyorsunuz.
Yalnızca psikologlar değil; doktorlar, bankacılar, avukatlar... Mesleğe adımını atan, çalışmaya başlayıp bir rutine alışan her birey kendini bu rutine kaptırıp otomatlaşma hatası yapıyor. Her gün karşılaşıyoruz; günlük yaşantımızda sinirlendiğimiz çoğu insanı barındırmıyor mu içinde.
Bir robot ya da makine gibi insanlığını unutup fazla düşünmeden hareket etmeye başlıyor yoğun tempoda.
Seminerlerde, konferanslarda alanında uzmanlaşmış psikologların söylediği ve işinde iyi doktorların da bildiği gibi hastaya hemen tanı koyup bir nevi etiket yapıştırarak ona bir hastalık muamelesi yapmamalıyız.
Her birey farklı ve özgündür dolayısıyla hastalığı yaşayış şekli, hastalığın oranı, iyileşme hızı vb şeyler farklı olacaktır. Karşımızdakinin insan olduğunu unutmayıp insani değerler çerçevesinde muamele etmeliyiz.
Daha çok tecrübeyle kazanılır ama şunu da bilmeliyiz; tabiki kitaplardan yararlanacağız ve öğreneceğiz fakat kitaptaki tedaviyi direkt kopyala yapıştırla uygulayamayız.
Hastayla işbirliği içinde, ihtiyacı olan şekilde ve tabiki etik sınırları koruyarak yürütmeliyiz tedaviyi.
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim adlı roman özellikle her bir özgün birey için nasıl özel bir tedavi uygulanacağı konusunda güzel bir örnek sunar.
Kendimizden biliriz ve anlarız. İnsan görülmek ister, gerçekten görülmek. Gerçeğinin görülmesini ister. Yaşamın yüklediği karmaşık rollerin ötesinde gerçekten görülmek ister. Göstermese, saklansa bile.
İşte hastayı da öncelikle görmek gerek. Bunun için yüzümüzü ona çevirip bakmalıyız. Aşama aşama özenle açıp katmanları, öze erişmeliyiz.

''Bana inanmazsan nasıl yardım edebilirsin ki?''


Çocuğun oyunculuğu da çok iyiydi ya. :D Ses tonunun değişimi falan. Bir çocuk olarak yetişkinlerle ciddi, eşit bir şekilde konuşması sinir bozucu bir şekilde hoşuma gitti. :D

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder