3 Şubat 2017 Cuma

watchmen filmi vs çizgiromanı

Okulun bilimkurgu ve fantazi topluluğunun aracılığıyla Watchmen çizgi romanını aldım, sahip olduğum ilk çizgi roman. :) Eğer çizgi roman okumaya başlamak istiyorsanız bıraktığı etki açısından iyi bir tercih olur.
Hikaye içinde gerçeği de barındırıyor yani tamamen kurmaca değil sanki kostümlü kahramanlar olsaydı işte tarihte, yaşanan olaylarda böyle bir farklılık olurdu diye alternatif bir gerçeklik sunuyor. Zaten beni en çok etkileyen de çizgi romanın bu gerçeklik payı oldu. Süper kahramanlarımız var diye abartmamışlar ya da kahraman diye masal karakterleri gibi katıksız iyi olarak göstermemişler. Hayatta yüzleşilebilecek acı ve çirkin olayları yansıtmışlar. Çoğumuz okuduğumuz kitaplarda ve izlediğimiz filmlerde rüya gibi güzellikler istiyoruz, bir yanımız hala peri masallarına kanmak istiyor ama sahip olduğumuz bilgi ve deneyim buna engel oluyor. Her ne kadar ben de buna ihtiyaç duysam da ve hatta dram türünde konusu olan kitaplardan kaçınsam da hayatın gerçekliğini süslemeyen eserlerin de farklı bir doyumu oluyor - insan psikolojisini sarsan türler hariç. Yani bu sarsıcı türlerin gerekliliğini de anlıyorum ama şu anda bahsettiğim gerçeklik o türlerin gerçekliği değil.
Ayrıca çizgi romanın içinde konuyla paralel giden başka bir çizgi roman olması da çok hoşuma gitti. İkisi arasındaki geçişler olsun, geçmiş ve şu an arasındaki geçişler vs. çok iyiydi. 

Şimdi biraz da filminden bahsetmek istiyorum. Filmde son kısma kadar pek sorun yaşamadım, her şey gayet güzeldi; genel olarak çizgi romana sağdık kalmışlardı ve müziklerle birlikte de müthiş ilerliyordu film benim için ama sonunu değiştirmişler ya bütün beğenim, filme karşı hoş duygularım bir anda dibe indi.

Bundan sonrası spoiler içeriyor:

Filmde Veidt'in elindeki kozu -dünya büyüklerinin silahlanma yarışını durdurmak için- ayrı bir nükleer tehdit olarak gösteriyorlar ve Veidt bütün suçu Dr. Manhattan'a atıyor. Çizgi romandaki son daha bir ince düşünceye dayanıyor sanki. Veidt dünyanın en zeki adamı olarak ortaya psişik beyinli bir yaratık çıkarıyor. Dr. Manhattan sayesinde gelişen teknolojiyle ışınlanmayı kullanabiliyor fakat hala mükemmel olmadığı içim ışınlanma patlamayla sonuçlanıyor. Yani Veidt'in ışınlayarak New York sokaklarına yolladığı yaratık patlamakla kalmıyor, psişik beyninin yaydığı dalgalarla da bir çok insanın psikolojisini ağır şekilde etkiliyor; beyinlere korku yerleştiriyor. Bakınız burada Veidt'in kullandığı koz nükleer tehdit değil, uzaylılardır. Dünyadaki savaş ve çatışmayı durdurabilmek için insanlara tanımadıkları ortak bir düşman sunuyor.

Kısacası sonunda özellikle de sonunda yaşattığı hayalkırıklığı sebebiyle filmi pek beğenmedim. Filmi çerezlik yerine izleyebilirsiniz fakat gerçekten etkilenmek istiyorsanız, düşünmeyi de seviyorsanız çizgi romanı okumanızı tavsiye ederim; ufak felsefi mesajlar da vermekte kitap çünkü. Kitabı pahalı gelebilir o yüzden söyleyeyim internetten de bulup okuyabilirsiniz. İnternette Before Watchmen bölümleri de bulunmakta; her karakterin watchmenden önceki hikayesini anlatıyor bu bölümler. watchmen movie ile ilgili görsel sonucu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder